Los obligatariuszy detalicznych spółek Golub GetHouse MLT ponownie zainteresował dziennikarzy Pulsu Biznesu. Tym razem na jego łamach opisano wydarzenia stricte prawne w ramach prowadzonych postępowań w restrukturyzacyjnych. W nich udało się doprowadzić do wydania postanowień w zakresie pozbawienia zarządu zwykłego trzech spółek, które emitowały obligacje związane z Mennica Legacy Tower: Golub GetHouse MLT, GGH MLT oraz MLT GGH. Do zarządzania spółkami sąd powołał zarządcę w osobie Janda Mozdżeń Restrukturyzacja sp. z o.o., który dotychczas pozostawał „tylko” nadzorcą.
Ważniejszą jednak okolicznością było przyjęcie układów przez wierzycieli wszystkich trzech spółek. Propozycje Kancelarii zebrały ponad 99% poparcia (formalnie nikt nie głosował przeciw nim), zaś na 28 listopada 2023 r. wyznaczono terminy rozpraw, na których sąd będzie decydował o ich zatwierdzeniu.
Na tę okoliczność wypowiedzi udzielili partnerzy KKF: adwokat Robert Fluder oraz radca prawny Marek Kochański
” (…) Ci ostatni nabywali obligacje trzech spółek stworzonych przez Cezarego Jarząbka: Golub Gethouse MLT (GG MLT), GGH MLT i MLT GGH, które w związku z kłopotami finansowymi grupy znajdują się w restrukturyzacji. Wszystkie trzy dążyły do zawarcia układów z wierzycielami, co miało przyspieszyć finalizację transakcji sprzedaży połowy MLT Mennicy Polskiej, a tym samym umożliwić spłatę obligatariuszy, którym trzy spółki szefa GG są winne na dziś około 125 mln zł.
I układy, oparte na propozycjach przygotowanych przez obsługującą obligatariuszy kancelarię KKF i zakładające ustanowienie zarządcy przymusowego, który wyrazi zgodę na sprzedaż akcji w połowie wieżowca, udało się zawrzeć. Za zagłosowało aż 99,9 proc. wierzycieli GG MLT, 99,1 proc. GGH MLT i 100 proc. MLT GGH. Nikt nie głosował przeciw. Zastrzeżenia do przyjętych układów zgłosił jednak Cezary Jarząbek, któremu już wcześniej sąd zdążył odebrać zarząd własny w dwóch z trzech firm.
Robert Fluder i Marek Kochański z kancelarii KKF zwracają jednak uwagę, że zapis, na który powołuje się szef GG nie limituje zarządcy, bo jedynie wskazuje co „powinien mieć na względzie”. I zapewniają, że zarządca może sprzedać akcje w GGH PF3 również zewnętrznemu inwestorowi. Jednocześnie pełnomocnicy obligatariuszy uważają taki scenariusz za nierealny w warunkach ujawnionego przez „PB” i trwającego już 2,5 roku ostrego sporu o kontrolę nad MLT, jaki Cezary Jarząbek toczy z jednym z największych inwestorów grupy GG, czyli rodziną Radziwiłłów.
Cały artykuł znajdziesz tutaj:
Przypominamy, że Kancelaria KKF reprezentuje ponad Obligatariuszy projektów grupy Golub GetHouse. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu pod dedykowany adres e-mail: obligacjegolub@kkf-kancelaria.pl