W połowie 2020 r. Kancelaria KKF nawiązała współpracę z obligatariuszami spółki 2C Partners S.A. Notowana na NewConnect spółka zajmowała się obrotem nieruchomościami, w tym w szczególności renowacją i remontami kamienic.

Łącznie ponad 80 klientów KKF nabyło obligacje emitowane przez 2C Partners S.A., które to środki miał współfinansować zakup nieruchomości przy ul. Stalowej 41 oraz Strzeleckiej 26 w Warszawie. Jeszcze w grudniu 2019 r. emitent poinformował wszystkich obligatariuszy, że nie jest w staniu pozyskać dodatkowego finansowania, wskutek czego jest zmuszony sprzedać nieruchomości na rzecz zewnętrznego inwestora. To miałoby skutkować zwrotem jedynie 50% wartości obligacji, nie wspominając już o umówionych odsetkach.

Zdecydowana większość obligatariuszy zdecydowała się przedłużenie swojej inwestycji, wskutek to której zamiast hipoteki na w/w nieruchomościach mieli uzyskać zastaw rejestrowy na udziałach dwóch spółek celowych, do której to 2C Partners S.A. przeniosła własność nieruchomości. Zastawy nie zostałe jednak ustanowione wskutek trwających postępowań egzekucyjnych, w efekcie zabezpieczenia wydawały się być iluzoryczne.

Podjęta współpraca zaowocowała złożeniem przez Kancelarię dwóch wniosków w stosunku do emitenta: o otwarcie postępowania sanacyjnego oraz ogłoszenie upadłości. Tym sposobem aktywa emitenta, spółki: Stalowa 41 Kamienica sp. z o.o. oraz Strzelecka 26 Kamienica sp. z o.o., do których to wniesiono nieruchomości, miały być przedmiotem sprzedaży w warunkach kontrolowanych przez sąd oraz wierzycieli. W efekcie same spółki zależne wniosły o swoją upadłość, wskazując przy tym propozycje nabycia nieruchomości przez inwestora. Proponowana łączna kwota za obydwie nieruchomości w żaden sposób nie przystawała jednak do rynkowych realiów, bowiem wynosiła ledwie 11.5 mln zł.

W kolejnym kroku, KKF skutecznie złożyła zgłoszenia wierzytelności w ramach upadłości spółek celowych pomimo tego, że nie byli wierzycielami osobistymi spółek. Dłużnikiem nadal pozostawało 2C Partners S.A., jednakże Kancelaria skutecznie wywiodła, iż wskutek przeniesienia nieruchomości Ci nie są w stanie dochodzić swoich roszczeń. Argumentacja opierała się na skardze pauliańskiej i została uznana przez syndyka masy upadłości.

Działania syndyka oraz wierzycieli doprowadziły jednak do przeprowadzenia aukcji, w których wyłoniono nabywców nieruchomości. W efekcie udało się uzyskać kwotę 23 mln zł – czyli dwukrotnie wyższą niż proponował inwestor wskazany przez prezesa zarządu emitenta.

Po rozwiązaniu wszystkich problemów natury faktycznej oraz prawnej w pierwszej połowie czerwca 2023 r. zaspokojeni (w całości) zostali obligatariusze zabezpieczonych serii obligacji. Z początkiem czerwca tego roku pierwsze środki trafiły na konta obligatariuszy, którzy nie byli zabezpieczeni na hipotece. W ramach realizacji kolejnych, częściowych planów podziału Ci mogą oczekiwać na zwrot większości inwestycji.

Sprawę prowadził partner w Kancelarii KKF radca prawny i doradca restrukturyzacyjny Marek Kochański